Våra informations- och trygghetspunkter
Om en kris eller extraordinär händelse inträffar kan kommunen – i samarbete med Svenska kyrkan – öppna trygghetspunkter. Där kan du vid behov få aktuell information, värme, sjukvård, mat och dricka. En sådan händelse kan till exempel vara extremt väder eller ett långvarig strömavbrott.
Det finns nio trygghetspunkter i Eslövs kommun. Alla finns i församlingshem runt om i vår kommun och sköts i samarbete med Svenska kyrkan.
Vid behov ska du i första hand gå till den som finns närmast ditt hem.
Informations- och trygghetspunkterna ställs i ordning vid behov.
Vad finns på en trygghetspunkt?
Vad som finns på en informations- och trygghetspunkt kan se lite olika ut beroende på vad som har hänt.
Här hittar du trygghetspunkterna på en karta:
Vi behöver ditt godkännande för att ta dig vidare
Den här delen av hemsidan visar innehåll från en annan webbplats (kartportal.eslov.se). Genom att fortsätta godkänner du GDPR och Sekretesspolicyn.
Vem bemannar en informations och trygghetspunkt?
FRG (Frivilliga resursgruppen) i Eslöv organiseras av civilförsvarsförbundet i Kävlinge och
finns till hands när kommunens ordinarie resurser behöver förstärkas i utsatta lägen.
Det kan till exempel vara att vid behov bemanna kommunens Informations- och trygghetspunkter.
Utöver FRG bemannar kommunens tjänstepersoner de olika trygghetspunkterna vid en eventuell kris eller extraordinär händelse.
Skyddsrum och skyddade utrymmen
Det är Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) som ansvarar för information om och besiktning av skyddsrum i Sverige. Den som äger en fastighet med skyddsrum ansvarar för underhållet och för att åtgärda eventuella brister.
Du tilldelas inte ett visst skyddsrum utan ska vid behov använda det som finns närmast.