Parkeringsautomater försvinner från centrala Eslöv
De fem parkeringsautomaterna inne i Eslöv tas bort. För den som inte betalar med mobilapp går det fortfarande att betala med telefon eller SMS. Det finns även möjligheter till två timmars gratis parkering med p-skiva på flera platser.
Anledningen till att automaterna försvinner är de höga underhållskostnaderna i kombination med att de används av allt färre.
Kommunens avtal med leverantören Flowbird löper ut i december 2025. Automaterna kostar 198 000 kronor per år i hyra, exklusive reskostnader för service – en kostnad som ökat kraftigt sedan företaget flyttade sin verksamhet till Stockholm.
Allt färre betalar med automater
Under 2024 genererade parkeringsautomaterna knappt 40 000 kronor i intäkter. Trenden är tydlig: fler väljer att betala via appar, och användningen av automater minskar stadigt.
Även framöver kommer det vara möjligt att betala parkeringen via app, sms eller telefonsamtal.
Gratis parkering på flera platser
Det finns även möjlighet till två timmars fri parkering med p-skriva vid bland annat Norregatan, Kanalgatan och Badhusparken.
Flera andra kommuner, bland annat Lund, har redan beslutat att ta bort sina parkeringsautomater.