Nej till stor utbyggnad av Väggarp
Kommunstyrelsens arbetsutskott avbryter planprogrammet som skulle tillåta uppemot 400 nya bostäder i byn Väggarp. Istället fortsätter kommunen utreda enligt gällande översiktsplan som tillåter 70 nya bostäder.
Många bybor har varit negativa till planerna, vilket framkommit bland annat vid ett antal dialog- och samrådsmöten i Väggarp.

Flera orsaker
Kommunstyrelsens arbetsutskott anger fler orsaker till att inte gå vidare med utredningen om en omfattande utbyggnad av byn som idag består av cirka 75 hushåll.
Förutom att man lyssnat på byborna, så är företaget Nordic Sugar negativt till ett större bostadsområde i närheten av sin verksamhet på sockerbruket i närliggande Örtofta.
En så stor utbyggnad skulle dessutom påverka byns karaktär och man hänvisar även till att staten fortfarande utreder stambanans framtida sträckning.
Ny förskola på gång
Samtidigt är området attraktivt för fler boende bland annat på grund av närheten till järnvägen och stationen i Örtofta. Den gällande översiktsplanen tillåter 70 nya bostäder i området.
Utredningen kring en ny förskola kommer att påbörjans genast. Den nuvarande förskolan har ett tillfällig bygglov och en permanent lösning krävs. Det är en process som kommer att ta flera år och först ska den nya förskolans placering utredas och beslutas.
Trafikutredning klar i höst
Parallellt ska en trafikutredning göras och vara klar i höst.
Utredningen handlar om kapacitet, påverkan och trafiksäkerhet utifrån de nya förutsättningarna.